Szanowni Państwo,
przedstawiamy nasze wprowadzenie do urządzeń do produkcji pelletu.
Zapraszamy do przejrzenia naszych maszyn w poniższych kategoriach oraz zapoznania się z kilkoma ciekawymi informacjami na temat produkcji peletów – tych na cele opałowe a także innych, w tym na potrzeby nawozów, pasz i wszelkich innych zastosowań peletów z biomasy.
Dlaczego pelet?
Pelety z biomasy – w szczególności drzewnej są doskonałym paliwem! Spalanie peletu jest o wiele czystszym procesem niż spalanie węgla:
- wysoka wartość opałowa (kaloryczność) - dobrej jakości pelet drzewny tylko nieznacznie ustępuje pod tym względem węglowi,
- niska zawartość popiołu (od 0,4 do 1%),
- niska emisja substancji szkodliwych do atmosfery,
- mała ilość sadzy,
- paliwo odnawialne,
- niska emisja CO2 do atmosfery – przyjmuje się, że ilość CO2 emitowanego do atmosfery jest równoważna ilości pochłoniętego gazu w procesie fotosyntezy w trakcie życia rośliny,
- popiół będący doskonałym nawozem w ogrodnictwie,
- ekonomiczny – ogrzewanie domu peletem jest znacznie tańsze, niż energią elektryczną, węglem czy gazem,
- relatywnie niski koszt produkcji,
- do produkcji peletu nadają się wszelkie naturalne odpady pochodzenia roślinnego – w tym odpady ze stolarni, tartaku itp.
Dlaczego warto produkować swój pelet?
Produkcja peletu jest zajęciem bardzo dochodowym a zarazem jest formą utylizacji bio-odpadów roślinnych, ale nie tylko. Pelet można wykonywać także z obornika, pomiotu kurzego a do jego produkcji można wykorzystać, np. komposty.
Do czego stosuje się pelet?
- najpopularniejszym zastosowaniem peletu jest wykorzystanie go na cele opałowe,
- ściółka dla zwierząt domowych i gospodarskich,
- pasze dla zwierząt,
- nawozy (np. dla ogrodów, pieczarkarni itp.),
- karma i zanęty dla ryb – zarówno w hodowli, jak i wędkarstwie.
Czy produkcja peletu się opłaca?
W obecnych czasach, przy stopniowym wycofywaniu się z nieodnawialnych i szkodliwych paliw kopalnych a także wysokim cenom energii elektrycznej oraz gazu, wraz z zastępowaniem nieekologicznych źródeł ciepła – w naszym przekonaniu - prawdopodobnie zapotrzebowanie na paliwa odnawialne sukcesywnie będzie rosło.
Ile kosztuje własna produkcja peletu?
Przykładową strukturę kosztów przedstawia poniższy rysunek.
Czy mogę oszacować swoje koszty produkcji peletu?
Wszystkiego przewidzieć nie możemy – koszty zależą od wielu czynników takich, jak: przydział mocy, koszt energii (fotowoltaika znacząco obniża koszty produkcji), ale możemy zaproponować Państwu dokonanie symulacji na poniższym przykładzie. Prosimy o podstawienie lokalnych cen surowca oraz energii elektrycznej, które mogą się różnić w zależności od dostawców oraz lokalnych uwarunkowań. Z tego względu poniższa symulacja ma charakter poglądowy:
1. Prąd
=2. Materiał
3. Lepiszcze
4. Pracownik
PODSUMOWANIE:
Koszt maksymalny: 45 + 375 + 275 + 50 = 745 zł; zaokrąglając: 750 zł
Średnia cena sprzedaży – ok. 1800 zł
ZYSK: 1050 zł!
Z jakiego surowca można produkować pelet?
Pelet można produkować z szerokopojętej biomasy – najczęściej drzew iglastych. Można oczywiście – przy odpowiednim dobrze naszych maszyn linii produkcyjnej – wytwarzać pelet także z gatunków drzew twardych (głównie liściaste). Coraz popularniejsza staje się produkcja z nasion, słomy, roślin energetycznych.
Jak się produkuje pelet?
Nasza firma prowadzi kompleksowe szkolenia z produkcji peletu, zagadnień materiałowych oraz eksploatacji maszyn. Przy zakupie naszych maszyn lub linii produkcyjnych nieodłączną częścią jest szkolenie. Jest ono wtedy bezpłatne.